Oficiální datum, kdy byl Internet poprvé v naší zemi uveden do provozu, je 13. únor 1992. I přesto, že si bez Internetu dnes nedokážeme svůj život vůbec představit (tedy většina z nás), ti, kteří tuto dobu pamatují již jako dospívající nebo dospělí, mohou posoudit rozdíl, jak se žilo tehdy, a jak dnes.
Bez Internetu a mobilní komunikace byl život jednodušší a klidnější. Internet dnes sice usnadňuje práci a urychluje přísun k informacím, ale ne všechny jsou pro nás přínosné, ne všechny nám pomáhají a mnohé z nich nám život doslova komplikují. Technika je však jedna věc a její využití samotnou inteligentní lidskou bytostí věc druhá. Vždy záleží na etice a duchovním povědomí každého z nás a to se právě v dnešní „internetové době“ může projevit mnohem intenzivněji a rychleji, než před pětadvaceti lety, kdy se český Internet teprve rodil.
Slavnostní ceremoniál 13.2.1992 v Českém vysokém učení technickém
Internet v roce 1992 však byl pouhým projektem na akademické půdě. Páteřní síť byla vytvořena pouze v interních prostorách Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT). Síť NSF NET zafinancovala agentura National Science Foundation (NSF), která na ni poskytla grant. A 13. únor v tomto roce byl jakýmsi slavnostním dnem, když pan Steven Goldstein připojil naši zemi k „celosvětovému Internetu“ v průběhu slavnostního „připojovacího ceremoniálu“.
Pro zajímavost, Internet v roce 1992 měl podobu pouhých 727 tisíc hostitelských stanic (počítačů) a připojovalo se k němu celkem 4500 sítí v 39 zemích světa. Nebylo to moc, ale na tu dobu velmi slušné číslo. Souběžně s naší zemí (ČSFR) – tedy i dnešním Slovenskem, se k Internetu připojilo Maďarsko a Polsko.
V roce 1992 se ovšem na politické scéně připravovalo rozštěpení Česka a Slovenska a s tím souviselo i rozdělení Internetu do dvou samostatných celků. Rozšíření Internetu u nás měly zajišťovat dva projekty, tedy slovenský SANET (Slovak Academic Network) a známý CESNET (Czech Educational and Scientific Network).