Toto řešení patří asi mezi úplně nejčastější. Valná většina nynějších nebo už dávno vystudovaných vysokoškoláků vám odpoví, že během studia bydleli na kolejích. Mezi nesporné výhody rozhodně patří přijatelná cena ubytování a na většině škol dochází i k vyplácení příspěvků na ubytování ( tzv. ubytovací stipendium ). Dále sdílení buňky nebo místnosti se stejně starými lidmi, takže nebývá problém si najít nové kamarády. Lze také si požádat o ubytování s vašimi přáteli, které již znáte , či s vaším přítelem nebo přítelkyní. Pokud koleje spadají pod jednu školu, máte ulehčené i studium, protože potřebné materiály nebo radu nebývá tak těžké sehnat. I o mimočasové aktivity zde nebývá nouze.
Bohužel má toto ubytování i dost nevýhod a to spíše pro jedince, kteří společnost okolo sebe příliš nevyhledávají. Pro člověka, který je zvyklý z domova na svůj klid, může být zpočátku docela obtížné zvyknout si na člověka nebo i více lidí, kteří s ním sdílejí jednu místnost. Také může být nevýhoda v tom, že si s lidmi, se kterými bydlíte nesednete. Nebo naopak sednete natolik, že večery, které by měly patřit učení strávíte úplně jinak. Problémem bývá i vzdálenost kolejí od školy, kdy nakonec můžete dojíždět i hodinu hromadnou dopravou. Také se může stát, že koleje ani nezískáte kvůli plné kapacitě.
SPOLUBYDLENÍ
Což je možnost, kdy si několik studentů pronajme byt a rozdělí si místnosti, či jich je více jedné místnosti. Mohou se navzájem znát nebo si další dosehnat např. přes Facebook. Zde je určitě obrovská výhoda soukromí, pokud máte svůj vlastní pokoj. Také si můžete vybrat lokalitu, kde se budete nacházet.
Ale cena soukromí může být dost vysoká, ceny pronájmu bytů, hlavně ve větších městech nebývají malé. Problém může být i takovýto byt sehnat, protože není moc v oblibě pronájem studentům ( lidé se mohou obávat případných škod, či hluku). A asi se izolujete od studentské života, který by vás čekal na kolejích.