Moruše bílá se pěstuje kvůli hedvábí, její listy slouží jako potrava pro zvířata a její plody mají pozitivní účinky na zdraví. V čem nám může být užitečná?
Moruše bílá – plody tohoto stromu mají léčivé účinky
Moruše je stromem původem z Číny, tradiční čínská medicína uměla využívat plody tohoto stromu již od pradávna. Původně se pěstovala moruše pouze tam, postupem času se začala pěstovat všude po světě, u nás ji můžeme vídat také poměrně často. Strom žije poměrně krátkou dobu, i přesto dorůstá do ohromné výšky. Dříve se strom pěstoval hlavně kvůli hedvábí, dnes jsou velmi vyhledávané i plody této rostliny.
Co všechno umí
Moruše bílá, latinsky morus alba Nakliceno se postupně z Číny dostala do celého světa. Pěstuje se pro více účelů, jako potrava pro bource morušového, a proto aby se vyprodukovalo hedvábí, listy stromů se využívají jako potrava pro zvířata a plody slouží lidem, nejen díky své chuti jsou totiž oblíbené. Plody moruše připomínají na první pohled ostružiny, jsou však o něco více protáhlé na délku. Když zrají, mají bílo zelenou barvu, postupně, jak zrají se zbarvují. U nás je možné tento hodně vysoký strom vidět poměrně často, nejčastěji v zahradách, okolo cest nebo v samostatných alejích. Pěstuje se zejména pro plody.
V tradiční čínské medicíně se moruše těší velké oblibě, protože si umí poradit s množstvím neduhů. Plody se využívají v boji s vysokým krevním tlakem, působí preventivně proti rakovině a ovlivňují množství tuků a cukrů v krvi. Tradiční čínská medicína také praví, že moruše umí zastavit šedivění vlasů, které nastává předčasně, pokud se člověk potýká dlouhodobě se stresem, nedostatkem spánku nebo úzkostmi. Vliv má také na astma, pročišťuje krev a napomáhá detoxikovat organismus.
Užívání
Moruše má v sobě spoustu cenných látek, má antioxidační a antibakteriální látky, proto působí široko spektrálně a celkově tak zlepšuje zdraví a stav organismu. Rozsáhlé studie se shodují na tom, že v sobě ukrývá také látky působící proti rakovině.
Užívat se může jak v čerstvém, tak i v sušeném stavu. Ze sušených plodů se připravuje odvar, zatímco čerstvé plody se konzumují jen tak a to v jakémkoliv množství.