Když se pozorně zadíváte na mapu Slovenska, zjistíte, že převážná část území je hornatá, a že je tato oblast vhodná pro milovníky vysokohorské turistiky. Hory však přechází do údolí a vůči nim úžasně kontrastují rozsáhlé plochy nížin, zejména v jižní části země. Těmi nejvýznamnějšími nížinami je Východoslovenská nedaleko Košic a Podunajská nížina ohraničená Bratislavou, Nitrou a (na Slovensku) řekou Dunaj, která tvoří státní hranici s Maďarskem. Podunajská nížina však plynule přechází až na maďarské území, kde se napojuje na jednu z nejrozsáhlejších nížin – Velkou dunajskou nížinu Alföld.
Nížiny jsou obecně známé tím, že zde bývá delší sluneční svit a vyšší teploty v průběhu celého roku. Podunajská nížina je dokonce nejteplejším územím na Slovensku, ideálním zejména pro rekreaci u vody. A tohoto jevu využívá i ubytování ve Velkém Mederu v apartmánech, který tu rekreantům nabízí několik venkovních a vnitřních bazénů.
Není bazén jako bazén
Možná vás napadá, proč tu vyzdvihujeme Podunajskou nížinu, když si klidně můžeme dojet zaplavat třeba na Nechranickou přehradu, která se také nachází v nížině, a panuje tu obdobné klima? Odpověď na tuto skeptickou otázku je jednoduchá – Velký Meder patří do míst, kde vyvěrají termální prameny. A jak známo, termální voda má mnohem vyšší léčebný efekt na organismus, než voda v na přehradách či v řekách.
Termální voda v bazénech Velkého Mederu je dostatečně vyhřátá, že je možné koupat se tu i v zimě. Navíc jsou bazény umístěné na okraji rozsáhlého lesoparku, který tomuto prostředí zajišťuje ionizovaný vzduch a dostatek energie z lesního porostu. O rekreaci je zde velký zájem, a pokud se chcete vyhnout největšímu náporu návštěvníků, naplánujte si tu rekreaci mimo hlavní sezónu, například na jaře nebo na podzim, třeba v květnu, v červnu nebo v září.