Na veškeré dřevěné prvky v interiéru působí pod širým nebem déšť, agresivní sluneční paprsky, mráz, ale i povětrnostní podmínky. Dřevo můžou ohrozit časem plísně nebo dřevokazné houby, které se s oblibou na dřevě ve venkovním prostředí objevují. O dřevo, které bude po celou dobu života vystaveno všem těmto vlivům, je potřeba se řádně starat a pravidelně ho natírat ochrannými nátěry. Pro snadnější manipulaci je možné použít i mobilní pískovačku, která nátěr nanese rovnoměrně a v dostatečné míře i do těch nejmenších spár. Dřevo tak bude chráněné i několik let. Nejde přesně říci, která ochrana na dřevo bude tou nejlepší volbou, neboť jejich volba je v mnohém velmi individuální záležitostí. Je tedy dobré sáhnout po přípravku, který se nám již několikrát osvědčil nebo i s ohledem na výsledný efekt dřeva. Je možné zvolit klasickou barvu, lak nebo vodou ředitelnou a prodyšnou lazuru.
Ani ten sebelepší nátěr nedokáže konstrukci spolehlivě ochránit, pokud je nanesen nedbale nebo v jedné vrstvě, na to pozor! Dřevo ve venkovním prostředí je potřeba natírat s určitou pravidelností, i ta nejodolnější barva se časem odrolí a dřevo je tak daleko náchylnější k poškození. Dřevo je vysoce porézní materiál, který se bez ochranného nátěru zkrátka neobejde.
Pokud bude surové dřevo bez ochranného nátěru na zahradě, věřte, že za pár let bude na vyhození. Ještě před samotným nátěrem se surové dřevo musí ošetřit mořidlem nebo rozpouštědlem, které zabrání dřevokazným houbám a hmyzu před devastací. Jako vhodné napouštědlo můžete použít běžný lněný olej. Vždy se však vyplatí řídit se doporučením prodejce barvy, který uvádí jaký poklad je možné před nátěrem použít. Toto doporučení je vždy poznamenáno v návodu u zvoleného nátěru. Ošetření by se mělo provádět dle doporučení výrobce, minimálně však jednou za 3 roky.