U pokojových rostlin se rozeznávají dva typy. Buď se jedná o pokojové rostliny zelené, nebo kvetoucí. Dominantou zelených rostlin jsou jejich listy, které mají různé tvary a odstíny zelené barvy. Těchto zelených rostlin je mnoho druhů všech výšek a velikostí. Záleží tedy na každém, jaký tvar okrasných listů se mu líbí. Kvetoucích rostlin je také mnoho druhů. Jejich dominantou jsou ale květy, které u mnoha z těchto rostlin kvetou pouze v omezeném období a čase. O všechny pokojové rostliny je ale třeba správně pečovat.
1. Umístění
Každý rostlina má jiné požadavky na světlo, teplo, ale také vlhkost. Je tedy nutné tyto požadavky dodržet. Některé rostliny mají raději teplé a vlhké prostředí, jiné zase chladnější. Pozor také dejte na sluneční záření, některé z rostlin jej vyžadují, pro jiné to ale může být likvidační. O správném umístění se často dozvíte při nákupu, kde informace bývají přiloženy ke květináči. Případně se zeptejte v zahradnictví či květinářství.
2. Zálivka
Správné zalévání je klíčovým prvkem úspěchu. Rostliny by se nikdy neměly zalévat čerstvě nalitou vodou z kohoutku. Vodu je lepší nechat chvíli odstát, aby z ní alespoň částečně vyprchal chlor a aby se zahřála na pokojovou teplotu. Příliš nízká teplota vody může způsobit žloutnutí listů. Před každým zaléváním zkontrolujte vlhkost substrátu prstem. Pokud je substrát ještě vlhký, rostlinu zatím nezalévejte. U pokojových rostlin je totiž velmi důležité je nepřelévat. Pokud dojde k přelití, odumřou kořeny a poté i celá rostlina.
3. Hnojení a přesazování
Pro každý typ pokojové rostliny se dá koupit speciální hnojivo, které se pouze v předepsaném množství přidá do zálivky. Rostliny by se měly hnojit asi každé dva až čtyři měsíce, opět záleží na druhu. Přesazování se pak doporučuje asi každé dva až tři roky. Při přesazování zkontrolujte kořeny a pokud jsou některé poškozené nebo jinak znehodnocené, odstraňte je. Rostlinu pak zasaďte do větší nádoby, než byla ta předchozí, a samozřejmě do nového substrátu.