Kde se vezme akátový med?
Akátový med se ani tak sám od sebe „neudělá“, především jde o to, že k jeho vzniku dojde díky pilné práci včeliček. Věděli jste, že zakladatelkou rodu je včelí samice – matka, která udržuje život celého včelstva? Jakmile zahyne matka, hyne i celé včelstvo. Proto včelaři tak bedlivě sledují, zda je matka v úle přítomna a zpravidla po dvou až třech letech ji obnovují za mladší.
Je zajímavé, že včelky vědí, co mají dělat, aniž by se to vyučovaly ve včelí školičce … Například matka, která se prokouše z matečníku, vylétá hned na svůj první s n u b n í l e t, kdy dochází k očekávanému oplodnění. Matka se vrací do svého rodného úlu a naklade poté denně až na sto padesát vajíček.
Kladení vajíček.
První vajíčka klade matka v „zimním chumáči“ v lednu a přibýváním tepla a zvyšujícím se přílivem potravy se rozrůstá plodování včelstev. A pak přichází pozvolna k růstu a celkové přeměně na včeličky, které se na jaře rozletí do blízké zahrady, sadu, pole, odkud přinášejí ingredience třeba i na akátový med.
Právě rozkvetl akát …
Jen je třeba si ujasnit, že zcela pravý akátový med medař nemůže zaručit, protože v době, kdy kvete akát, kvete i spousta jiných bylin a rostlinek a včelky dokážou sbírat dobroty až v okruhu tří kilometrů od svého „bydliště“.
Ale s jistotou lze tvrdit, pokud se dostatečný akátový porost vyskytuje v blízkosti úlu, jedná se o pravý a k á t o v ý m e d, který dle včelařů patří mezi naše nejjakostnější a nejchutnější medy.
Vlastnosti akátového medu.
Tento zlatonosný med patří mezi chuťové vynikající. Jeho výhodou je to, že pomalu krystalizuje, takže si dlouho zachovává svou smyslně http://zenyzenam.cz/blog/zenska-smyslnost/ zlatavou hustou konzistenci. Je řidší a má velmi světlou barvu a je plný minerálů a zdraví prospěšných látek.
Dopřejte si zlatavé tekuté zlato.
Dopřejte si tekuté vonící zlato z přírody, které chutná po božské rozkvetlé louce nebo po lese. Tento skvost vám připomene procházku akátovým hájem.