Horečka
Zvýšená teplota a horečka fungují jako přirozená obrana organizmu před infekcí, proto není vhodné ji hned za každou cenu snižovat. Teplota do 38 stupňů navíc nijak nezatěžuje kardiovaskulární systém, tedy oběh a srdce. Při zvýšené teplotě se dobře tvoří protilátky proti virům a bakteriím, takže uzdravování je rychlejší než při infekci bez teplot. Horečka má potom u dětí ještě jeden pozitivní vliv na léčení. Děti, které se cítí trochu nemocně, snáze vydrží v posteli při pohádce a čaji, zatímco po snížení teploty budou chtít běhat jako normálně. Uzdravení pak bude obvykle trvat o něco déle. Teplotu okolo 38 stupňů je tedy vhodné snižovat až při jejím delším trvání, a to nejlépe paracetamolem.
Kašel
Dětský kašel je specifický a neléčí se úplně stejně jako kašel u dospělých. U dětí je v dýchacích cestách vlhčí prostředí, takže antitusika na prvotní suchý kašel nemají příliš význam. Přes den nejlépe hned podáváme léky na odkašlávání a tvorbu hlenu, aby kašel co nejdříve přešel na vlhký produktivní. Na noc potom můžeme kašel tišit antihistaminiky, která snižují otok sliznice. Chybou není ani známá cibulová šťáva z receptářů našich babiček.
Zvracení
Nejčastějším mýtem u zvracení dětí je podávání hořkého čaje. Dítě potřebuje cukr k fungování svého metabolismu a pokud ho nedostává zvenčí, vytváří si ho z vlastních zdrojů, což prohlubuje zvracení a špatný pocit v žaludku. Slazený čaj naopak rekonvalescenci po zvracení urychluje a přináší dřívější úlevu. Určitě ale nedávejte dítěti vypít celý hrnek. Zkrátka si k němu sedněte a každou chvilku mu podejte jednu lžičku. Mezitím mu můžete třeba číst a dítě tak nebude na svou nemoc stále myslet.
Průjem
Při dětském průjmu platí stejná pravidla jako u dospělých. Nejdůležitějším krokem je stabilizovat poměry ve střevech. Čaj podáváme stejně jako u zvracení slazený. Ještě lepší než cukr je slazení glukopurem. Ve střevech tolik nekvasí a tělo ho tak lépe snáší a využije. Podávání například mrkvového nebo rýžového odvaru je vhodným začátkem. V lékárně se poptejte také na probiotika, i ta pomohou obnovit střevní mikrofloru.